Jak wygląda droga prawników?

Prawo słynie z tego, że jest kierunkiem raczej wymagającym. Studenci muszą szczegółowo zapoznać się z licznymi przepisami z rozmaitych dziedzin prawa. () Ponadto kluczowe jest nabycie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć zdolność stosowania poznanych norm prawa w odniesieniu do konkretnych sytuacji, spraw. W trakcie studiów przyszli eksperci w zakresie prawa uczą się głównie prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego plany studiów uwzględniają zajęcia z procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej.
Absolwent studiów z zakresu prawa może wybrać kilka opcji. Przede wszystkim może zdecydować się na wybraną aplikację, czyli okres przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po studiach prawniczych aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po zdaniu egzaminu wstępnego, a prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po pomyślnym zdaniu egzaminu zawodowego, końcowego. Warto zauważyć, że aplikacja średnio trwa trzy lata. Aplikanci uczęszczają na zajęcia teoretyczne oraz, co najistotniejsze, zdobywają doświadczenie w określonej kancelarii, pod opieką patrona, czyli zawodowego prawnika, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla poszukujących rady: czytaj.

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz biuro notarialne wrocław zwykle, po ukończeniu aplikacji, otwiera swoją kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces trwający od około 8 to 10 lat. Ścieżka zawodowa jest więc dość kręta, jednak dzięki pasji i zaangażowaniu można uzyskać uprawnienia do wykonywania prestiżowego i uznawanego za elitarny zawodu zaufania publicznego.
Leave a Comment