Tworzywa do budowy płyt nagrobnych. Wszystko, co należy wiedzieć
Niektóre zakłady kamieniarskie stosują kamieniarstwo jako sztukę i dają temu wyraz w swoich aranżacjach. Dbają o to, aby realizowane przez nich realizacje wyróżniały się oryginalnym wzornictwem i dokładnym wykończeniem. Polskie nekropolie z roku na rok ulegają zmianie i zadziwiają coraz ciekawszym doborem form i kolorów płyt. Jaki kamień wybrać i w jakim czasie postawić pomnik?

Źródło: http://www.flickr.com
Wiele firm spod szyldu kamieniarstwo (zobacz sopnie blokowe w Strzegomiu) Warszawa wykonuje nie tylko estetyczne płyty na zamówienie, lecz również szybciej służy pomocą oraz gwarantuje duży obszar usług związanych z szeroko rozumianym kamieniarstwem – uzupełnianie brakujących lub uszkodzonych liter lub zmiany nagrobków (Tadeusz Borkowski). Czasami wystarczy zrobić kilka działań, by przywrócić nagrobkom jakiś charakter. Możemy to uzyskać poprzez delikatne dodatki, jak na przykład wazony, lampy nagrobne czy zdjęcia portretowe. Kamieniarstwo Warszawa ma bardzo spore – konkurencja wśród firm w tym mieście jest spora, więc najlepsze przedsiębiorstwa produkują płyty w dużej gamie naturalnych tworzyw, lecz zwykle robią płyty nagrobne z granitu oraz z marmuru i piaskowca, szczególnie nagrobki dziecięce – szybko realizują nagrobki dziecięce. Marmur, ze względu na właściwości i klimat naszego kraju, wykorzystywany jest dość rzadko jako budulec płyt nagrobnych, bo zbyt szybko ulega zniszczeniu. Granit z kolei jest całkiem popularny. Wysoka wytrzymałość i wysoka jakość, z jakiej już od wielu lat słynie granit oraz jego zalety wizualne i cechy estetyczne, zjednują mu wielu fanów, jak również sprawiają, że materiał ten znajduje mnóstwo zastosowań. Zwykle stosowany jest szczególnie granit – materiał niezwykle trwały, bez względu na pochodzenie. Obok marmuru i granitu jest jeszcze piaskowiec. Ten kamień także jest dobrym materiałem na duże nagrobki lub nagrobki dziecięce, ale wymaga dużo pielęgnacji.
Pośród ludzi z tej branży krąży wiele odmiennych opinii jeśli chodzi o czas postawienia pomnika. Przyczyną jest osuwająca się ziemia, jaka potrzebuje czasu na prawidłowe ubicie i stwardnienie. Istnieje przekonanie, że czas od pochówku do wzniesienia nagrobka to 6-12 miesięcy. Kiedy nagrobek instalowany jest na piwnicy, nie ma potrzeby odkładania jego montażu.
Leave a Comment